Chodorski nie przyznaje się do 55 mln zł długu

Wójt Chodorski nie przyznaje się do Wieloletniej Prognozy Finansowej, która zakłada zwiększenie długu gm. Jabłonna w 2021 roku do blisko 55 milionów złotych i oskarża nas o napisanie artykułu "tak daleko odbiegającego od prawdy". Czy wójt próbuje manipulować mieszkańcami czy jednak wykazuje się brakiem podstawowej wiedzy na temat budżetu? Przedstawiamy dokumenty potwierdzające, że Chodorski znowu mija się z prawdą.

W poniedziałkowe popołudnie opublikowaliśmy artykuł "Gmina tonie w długach. Chodorski zadłuża ją jeszcze bardziej!". Napisaliśmy w nim, że w tym roku zgodnie z Wieloletnią Prognozą Finansową planowany jest wzrost zadłużenia gm. Jabłonna do ok. 35 mln zł, a w 2021 roku nawet do ok. 55 mln zł. Co więcej, planuje się, że zadłużenie będzie spłacane do 2040 roku. Cały artykuł można przeczytać TUTAJ.

- Nie rozumiem jak można pisać posty tak daleko odbiegające od prawdy. Przez trzy lata mojej i moich współpracowników ciężkiej pracy na rzecz rozwoju Gminy Jabłonna nie zadłużyliśmy jej nawet o 1 zł. Spłacamy jedynie zobowiązania i kredyty zaciągnięte przez poprzednie kadencje. To już nawet nie jest opozycja - tylko brak podstawowej wiedzy na temat budżetu. Proszę szanujmy się nawzajem - skomentował nasz artykuł wójt Chodorski.

chodorski

fot. Jarosław Chodorski - Facebook

Nawet nie spodziewaliśmy się, że J. Chodorski nie przyzna się do dokumentu, pod którym podpisał się. Jednak z racji, że zawsze pracujemy na pismach, postanowiliśmy przedstawić Państwu fragmenty Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2018-2040.

1

fot. Urząd Gminy

W uchwale dot. WPF czytamy, że: "Z uwagi na planowane zwiększenie zadłużenia Gminy poprzez sprzedaż innych papierów wartościowych (obligacji), wykup zaplanowano do roku 2040 i na taki też okres sporządzono projekt Wieloletnie Prognozy Finansowej, która dotychczas kończyła się na roku 2030". Czytamy również, że gm. Jabłonna planuje zaciągnąć zobowiązania na lata 2018-2040.

2

fot. Urząd Gminy

Wójt Chodorski podpisał się również pod tym, że gm. Jabłonna planuje na koniec 2018 roku zwiększyć kwotę długu do 34.959.880 zł, natomiast w 2021 roku do 54.473.000 zł.

3

fot. Urząd Gminy

Z kwotami planowanego długu do 2040 roku można zapoznać się poniżej:

6

fot. Urząd Gminy

Natomiast poniżej z kwotami przeznaczonymi na spłatę długu w poszczególnych latach:

7

fot. Urząd Gminy

- W związku z tym, że kwota, która jest zaplanowana na te przedsięwzięcia (inwestycje - red.) jest dosyć duża, trzeba zaciągnąć zewnętrzne źródło finansowania tych zadań. Mamy zapisane w budżecie, że są to obligacje, ale oczywiście zanim dojdzie do jakiegokolwiek zaciągania długu, będzie zrobione rozeznanie, czy może kredyty są w tym momencie bardziej korzystne, a nie obligacje. Wtedy ewentualnie będziemy zmieniać formę - mówiła na ostatniej sesji Beata Stolarska, skarbnik gminy.

Wydawało się nam, że 3 lata sprawowania urzędu wójta, to odpowiedni czas, żeby nabyć podstawową wiedzę na temat Wieloletniej Prognozy Finansowej. Ostatni wpis J. Chodorskiego wskazuje jednak, że nie. Jak to skomentujemy? Cóż, edukacja jest ważna. Bardzo ważna...

Jabłonna Dla Mieszkańców

19 thoughts on “Chodorski nie przyznaje się do 55 mln zł długu

  • 31 stycznia 2018 at 08:29
   Permalink

   Pisz kochany bardziej wprost, bo nie wszyscy od razu Cię zrozumieją. A tak na marginesie, to nie pisze się “zfałszowany”, tylko “sfałszowany”.
   Pozdrawiam

   Reply
 • 30 stycznia 2018 at 19:57
  Permalink

  Chodorski to maniakalny kłamca i manipulant, sprzedaje mrzonki za które zapłaci wyborca. W końcu to nie on będzie spłacał te długi ani jego starobabicki dwór.

  Reply
 • 30 stycznia 2018 at 21:24
  Permalink

  A może zastosować metodę zadawania pytan w stosunku do JCH np:
  1. Czy to pan podpisal WPF w którym wzrasta zadłużenie gminy?
  Itp.
  I mozna by przy okazji zapytać
  2. Jaki przyswiecal panu cel gdy zatajal pan eksperyze dotyczaca przedszkola w chotomowie – lub – czy zatail pan ekspertyze o ST przedszkola w chotomowie?
  3. Czy w chwili gdy chcial pan aby rada gminy zaglosowala za przedszkolem kontenerowym na terenie kuriii mial pan zgode kurii na budowę czy próbował pan rade wprowadzic w błąd?
  I mozna by było zdawać wiele takich pytań i niech chop na nie odpowie w końcu sam tez probowal zadawac pytania.

  Reply
  • 31 stycznia 2018 at 08:54
   Permalink

   szybko Ci Atomku odpowiem:
   1. on tego nie rozumie, nie zna się. Podpisuje się pod pismami bo trzeba ale nie ogarnia tematu. no ale naród wybrał…
   2. odpowiedź jest bardzo prosta. On niczego nie zataił. Ekspertyza była dostępna w urzędzie gminy i każdy miał do niej dostęp. Każdy normalny mieszkaniec gminy powinien przecież wiedzieć, że taki dokument jest dostępny… nikt niczego nie ukrywał (tego typu odpowiedź widniała gdzieś w pytaniach do wójta).
   3. po 5 miesiącach nie robienia niczego i jak mleko się rozlało to trzeba było robić cokolwiek i szybko. A jak się robi byle co i szybko to… wiadomo.
   Prawda jest taka, że ta władza nie potrafi odpowiadać na pytania. Odpowiada, ale po swojemu, naokoło i nie wyjaśniając niczego. To też w sumie niezła sztuka bo takich działań po prostu nie da się wyjaśnić…
   A już najlepsze jest to, że tak na logikę to nie było żadnego powodu, żeby tę ekspertyzę ukrywać, bo to żadna wina wójta. Po prostu budynek się zużył i trzeba było szybko zacząć działać. A ukrywanie ekspertyzy jest albo pomysłem debila albo niestety miało na celu realizację jakiegoś konkretnego planu – np. poukrywamy trochę ekspertyzę, żeby później nie było już czasu na inne rozwiązania niż te, które chcemy my. No ale to jest już sprawa do prokuratury, która się tym pozajmuje.

   Reply
 • 31 stycznia 2018 at 07:01
  Permalink

  Ja nie wiem kto mu podpowiadał, skąd ma takich doradców, nie mając decyzji na dysponowanie terenem kościelnym wójt gminy namawiał radnych do bezprawia, tj, do zagłosowania za uchwałą w której nie miał prawa do terenu pod przedszkole. Problem w tym, że przez nie przemyślane decyzje w sprawie lokowania przedszkola na terenie kościelnym bez dysponowania gruntem, doszło do sytuacji kryzysowej i siedem miesięcy stracili rodzice przedszkolaków.

  Reply
 • 31 stycznia 2018 at 14:36
  Permalink

  Wiemy że Domina pisze a kto podpowiada?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *