Dlaczego wójt nie wykonał budżetu w 2016 roku?

Podczas czerwcowej sesji Rady Gminy wójt Chodorski nie otrzymał absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2016 rok. Radny Grzybek przedstawił długą listę wpadek Urzędu Gminy, które wpłynęły na taką decyzję większości radnych. Dlaczego wójt nie zasłużył na absolutorium?

9 głosów przeciwko, 4 za i 2 radnych nieobecnych na sesji - tak w skrócie wyglądały wyniki głosowania w sprawie absolutorium dla Jarosław Chodorskiego, które odbyło się na ostatniej sesji Rady Gminy. To, dlaczego wójt nie zasłużył na otrzymanie absolutorium, wypunktował radny Mariusz Grzybek.

Radny w swoim przemówieniu odniósł się do obszaru niegospodarności, która według niego miała miejsce w 2016 roku. Zauważył, że w października radni podjęli uchwałę o likwidacji pracowni architektoniczno-urbanistycznej, co powinno skutkować wypowiedzeniem umów pracownikom wraz z końcem tego samego miesiąca. Wypowiedzenia wręczono dopiero w listopadzie, co doprowadziło do wypłaty odszkodowania w związku ze skróceniem czasu wypowiedzenia o miesiąc. Radny wskazał, że gmina została w ten sposób narażona na straty w kwocie około 11.000 zł. Jako niegospodarność M. Grzybek wskazał również umowę na kontrolę SZPZOZ. Istnieje bowiem domniemanie, że urząd wypłacił ok. 10.000 zł za niewykonanie pracy zgodnie z zakresem zawartej umowy.

Zdecydowanie dłuższa była lista dotycząca opieszałości w działaniach wójta, która doprowadziła do niewykonania ubiegłorocznego budżetu gm. Jabłonna. Radny poinformował, że w 2016 roku - mimo zapisów w budżecie - nie wykonano: łącznika ul. Zegrzyńskiej i Szarych Szeregów w Jabłonnie, projektu i przebudowy skrzyżowania ul. Bagiennej i Partyzantów w Chotomowie, dokumentacji projektowej i budowy skrzyżowania ul. Jaśminowej i Modlińskiej w Rajszewie, dokumentacji i przebudowy ul. Kolejowej w Chotomowie wraz z budową chodnika, projektu odwodnienia wokół budynku Urzędu Gminy, rozbudowy monitoringu wizyjnego na terenie gminy czy budowy bieżni skoku w dal przy hali sportowej w Jabłonnie. Ponadto wydłużono termin rozbudowy przedszkola w Jabłonnie, który początkowo był określony na koniec listopada 2016 roku oraz wykonano w poprzednim roku tylko 1 z 4 planowanych nakładek asfaltowych. Radny odniósł się także do wykonania dokumentacji projektowej i budowy tras rowerowych na terenie gm. Jabłonna - w poprzednim roku zrealizowano jedynie koncepcję, z kolei nie wykonano projektów, ani nie podpisano żadnych porozumień i aktów notarialnych. Dopiero za sprawą włodarzy sąsiednich gmin, radni i mieszkańcy dowiedzieli się, że gm. Jabłonna ma ogromne opóźnienia we wspólnym projekcie budowy ścieżek rowerowych.

- Wszystkie przytoczone przykłady odnoszą się do oceny wykonania budżetu gm. Jabłonna. Ten element procedury absolutoryjnej wskazuje, że nie ma podstaw do udzielenia absolutorium wójtowi gminy, gdyż spora część budżetu nie została wykonana przez organ wykonawczy, czyli wójta - poinformował radny Grzybek.

Wójt Chodorski odniósł się tylko do kilku punktów z listy przedstawionej przez radnego. Odnośnie niewykonania zadań dotyczących skrzyżowań ul. Bagiennej i Partyzantów w Chotomowie oraz Zegrzyńskiej i Szarych Szeregów w Jabłonnie winą obciążył wykonawców, którzy nie dotrzymywali terminów, z kolei ul. Jaśminową z Modlińską w Rajszewie i ul. Kolejową w Chotomowie określił jako zadania wieloletnie. W przypadku bieżni skoku w dal przeszkodziła PGE Dystrybucja, która zbyt wolno udzielała zezwoleń, natomiast na projekt odwodnienia wokół urzędu było za mało pieniędzy. Pozostałych tematów wskazanych przez M. Grzybka, wójt nie poruszył. Wójt również nie zauważył, żeby któreś z zadań nie zostało zrealizowane z winy urzędników.

- Tłumaczy pan, że przy projektowaniu nie sprawdziły się firmy. Panie wójcie, to pan i pana pracownicy wybierali, a nie my. Odnoszenie się, że ktoś czegoś nie zrobił, wskazuje, że nie było nadzoru ze strony pana zastępcy - zauważył radny Arkadiusz Syguła.

Jabłonna Dla Mieszkańców

29 thoughts on “Dlaczego wójt nie wykonał budżetu w 2016 roku?

 • 2 lipca 2017 at 19:48
  Permalink

  Dlaczego wójt na stronie gminy podaje, że budżet został wykonany, skoro organ gminy nie udzielił absolutorium wójtowi, bo spora część budżetu, nie została wykonana. Czy to tak jak w tylewizyji piszuarowej, będzie podawane co się chce? Nie licząc się z decyzjami, uchwałami, etc. ?

  Reply
  • 3 lipca 2017 at 00:03
   Permalink

   Bo wójt uważa, że budżet wykonał powołując się np, na pozytywną opinię RIO

   Reply
   • 3 lipca 2017 at 11:17
    Permalink

    Opinia RIO nie dotyczy wykonania budżetu, ponieważ RIO ocenia kwestie formalne, natomiast czy rzeczywiście zostało wykonane ocenia to już tylko Rada. Skąd RIO ma wiedzieć co zostało wykonane w rzeczywistości, a co nie? To tylko kompetencja Rady. Kropka. Rada wypowiedziała się jednoznacznie.

    Reply
 • 3 lipca 2017 at 06:50
  Permalink

  Ten cyrk z absolutoriami trwa w całej Polsce i Chodorski jest w doskonałym towarzystwie.
  Brak absolutorium z powodu niewykonania budżetu powinien z automatu oznaczać wypowiedzenie stosunku pracy Skarbnikowi Gminy, to może wtedy Państwo Radni zastanowili by się nad czym głosują.

  Reply
  • 3 lipca 2017 at 11:54
   Permalink

   Zgodzę się z Kościelnym, że konsekwencje powinny być ponoszone. Jednak stosunek pracy, powinien być wygaszony z osobą odpowiedzialną za całokształt spraw finansowych w gminie czyli wójtem, skarbnik jest tylko jego pracownikiem, jak wicewójt czy sekretarz.

   Reply
 • 3 lipca 2017 at 15:04
  Permalink

  No to jak RIO ocenia kwestie formalne, to uchwała powinna się mieć treść : Przyjęcie lub Nieprzyjęcie sprawozdania Wójta z wykonania budżetu Gminy Jabłonna za rok 2016 z przyczyn nieformalnych .
  P.S. czyli Radni lubią Wójta lub nie.

  Reply
  • 3 lipca 2017 at 17:13
   Permalink

   Panie Wojciechu, dlaczego przyjął pan ksywę Kościelny. Proponuję aby udał się pan do RIO i nie pisał już więcej nie sprawdzonych kwestii. Przed pisaniem zawsze warto sprawdzić.

   Reply
 • 3 lipca 2017 at 15:47
  Permalink

  opinia RIO cha cha cha…oni……. sprawdzają czy suma w rubrykach i kolumnach sie zgadza ….reszta ich nie interesuje………..cos tak jak w Amber Gold liczby się zgadzają tylko kasy nima………

  Reply
  • 3 lipca 2017 at 20:50
   Permalink

   Nie wygłupiajcie się, któż godzien oceniać pracę wójta jeśli nie rada gminy, hę?
   Uszanujcie to i zmieńmy wreszcie temat dyskusji.

   Reply
 • 4 lipca 2017 at 05:16
  Permalink

  Na wstępie chcę z “góry” przeprosiĆ nijakiego Michalskiego tak na wszelki wypadek gdyby poczuł się “urażony”;) Otóz oceniam przydatnosc owego wspomnianego jako wartość mniej niż ZERO. Ocena to sumą takich czynników jak 0 – kultury. 0- szacunku dla mieszkańców i radnych, 0- wiedzy merytorycznej. 0-empatii. Z pewnym zniecierpliwieniem ocekuję zasłużonej “eliminacji” takiego urzędnika z naszej gminy 😉

  Reply
 • 4 lipca 2017 at 17:11
  Permalink

  I co z tego że nie dostał absolutorium. Radni jakby chcieli to mieli możliwość go usunąć -nie skorzystali,więc po co bicie piany??? Ponawiam przyszły rok całkowita wymiana zarządców i przedstawicieli naszej gminy a co najważniejsze nas. Nie robią nic aby żyło nam się tu lepiej!!!!

  Reply
 • 4 lipca 2017 at 18:05
  Permalink

  Pełna zgoda. Tylko ciężko się będzie skrzyknąć, bo lokalne media (czytaj: fora) cenzurują wypowiedzi, sugestie, nawet te kulturalne i od serca… Żeby przez przypadek nie urazić pewnego zaprzyjaźnionego z lokalnymi mediami nowego kandydata na Wójta. Taką mamy demokrację dla wybranych…

  P.S. Chyba pójdę w ślady pani Aldonki i zakończę pisanie. Tylko pisanie Panie WKrecisz…

  Reply
  • 5 lipca 2017 at 13:52
   Permalink

   ależ szanowny panie niech pan nie traci nadziei 😉 absencja naszej ALDO(NKI) wynika z jej “odmiennego stanu”, a naszą nadzieją niech będzie zwycięstwo w walce z gminnym złogiem przywoławszy ludową prawdę o każadej kropli co drąży najtwardszą skałe

   Reply
  • 6 lipca 2017 at 05:35
   Permalink

   Czy ten kandydat na wójta którego pismaki boją się urazić to przypadkiem nie pewien uznany syndolog? (ech, ci naukowcy są strasznie czuli na swoim punkcie!)

   Reply
   • 6 lipca 2017 at 08:26
    Permalink

    Panie Wojtku, jezeli znany syndolog ma inicjaly J.J. to tak, ale nie slyszalem, zeby mial takie zamilowanie i zdolnosci. Predzej poezja.

    Reply
    • 6 lipca 2017 at 10:48
     Permalink

     w takim razie ma pan, jak mi się zdaje, nieaktualne informacje 😛

     Reply
     • 6 lipca 2017 at 11:11
      Permalink

      No, wie Pan… w moim wieku pewna amnezja się zdarza. Ale patrząc na naszą gminną scenę polityczną to wszystkiego się można spodziewać skoro Fryzjer został Wójtem i podobno miał “ogromne” doświadczenie zawodowe w “zarządzaniu”, to może DżejDżej [J.J.] zostanie dla lansu syndologiem, stolarzem, lotnikiem oby nie żeglarzem, bo takiego już mamy.

     • 6 lipca 2017 at 12:55
      Permalink

      to taki kardamonowy wierny uczeń szkoły Samby……..

 • 5 lipca 2017 at 18:55
  Permalink

  na stronie internetowej wójt ogłosił listy grupy radnych za i przeciw. Nietrudno dostrzec grupę wsparcia
  Za udzieleniem absolutorium zagłosowali:
  – Pani Bogumiła Majewska,
  – Pan Tomasz Wodzyński,
  – Pan Wojciech Nowosiński,
  – Pan Artur Szymkowski

  Reply
 • 5 lipca 2017 at 19:58
  Permalink

  Majewska: syn pracuje w Domu Ogrodnika. Wodzyński: rodzina ma działki – odlesione będą droższe. Nowosiński: radny z komitetu Chodorskiego. Szymkowski: będzie startował na radnego z komitetu Chodorskiego.

  Reply
 • 5 lipca 2017 at 21:42
  Permalink

  E tam, Jankes, a ile działek odpowiednio zagospodarowanych dzięki pracowni ma Modzelewski, Syguła ile urobił na Gminie? Taka Gałecka żeby nie urobić się na kuchni w szkole to komisje umawia na godziny takie, gdy na kuchni szkolnej pożar. Najbardziej niewinni to radni prawiczkowie, bo teraz wiedzą jakie to gówno ta cała Rada Gminy. Polecam na yutubie klipa z Olgą Muniak, jaka to gmina była cool trzy lata temu. I komu to przeszkadzało że hydranty w gminie są fikcją?

  Reply
  • 6 lipca 2017 at 05:26
   Permalink

   A ile ludzi ze znajomych fryzjra ma kostkę pod firmą i inne wygody, kto ma pracę i i dzięki temu go popiera. Ile osób z fudacyji jest zatrudnionych. Ile osób z komitetu przytaczanej Olgi jest w grupie fryzjra . Ile osób z grupy fryzjra zyskało na odlesianiu. No właśnie. Druga strona medalu fryzjra . Będzie pokazywał złotko, a z drugiej ……… wszystko widać czarne na białym. Panie Wój.ciechu nie dla obłudy!

   Reply
   • 6 lipca 2017 at 06:47
    Permalink

    co do kostki to myślę o słynnym tzw. FENIXIE to w podzięce za dostarczanie na festyny śmierdzącej kiełbasy 😉 co do Olgi to niech pan nie budzi starych demonów uwłaszczeniowych 😉

    Reply
 • 6 lipca 2017 at 11:37
  Permalink

  Wojciechu Kręcisz ujawnij się i napisz jak się naprawdę nazywasz.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *