Kosztowna działka na Przylesiu

Wiosną tego roku podjęto decyzję o przeznaczeniu około 2,5 mln zł na pozyskanie działki na Przylesiu. W przyszłości za obwodnicą Jabłonny ma powstać nowa szkoła podstawowa. Okazuje się, że gmina mogła nie wydawać nawet złotówki, ponieważ jest właścicielem znajdującej się w pobliżu działki o powierzchni 27915m2. Żeby wybudować tam szkołę, trzeba tylko zmienić plan miejscowy. Wójt jednak zamiast rozpocząć tę procedurę, przekonywał radnych do zakupu kolejnej działki.

Od lat w Jabłonnie mówiło się o pomyśle budowy nowej szkoły na tzw. osiedlach za obwodnicą. Przez większość kadencji wójt Jarosław Chodorski nie wykazywał większego zainteresowania tym tematem. Sytuacja zmieniła się w tym roku, tj. parę miesięcy przed wyborami samorządowymi. Wójt, aby pozyskać głosy mieszkańców jabłonowskich osiedli, postanowił stanąć do przetargu organizowanego przez Polską Akademię Nauk i wydać ok. 2,5 mln zł na nabycie prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej nieruchomości położonej przy ul. Akademijnej w Jabłonnie. Eksperci wskazywali, że wójt powinien negocjować bezpłatne pozyskanie terenu, biorąc pod uwagę, że działką zainteresowana była jedynie gm. Jabłonna.

W ostatnich tygodniach dotarły do nas informacje, że J. Chodorski nie musiał pozyskiwać działki od PAN, ponieważ gmina w pobliżu dysponuje gruntem przeznaczonym pod usługi zdrowia i opieki społecznej. W przeszłości pojawił się pomysł, aby na tej działce wybudować szpital. Pomysł ten w końcu upadł i działka jest niewykorzystywana. Aby na wspomnianej działce wybudować szkołę, wystarczy zmienić miejscowy plan.

- Zmiana planu jest oczywiście możliwa, niemniej w pełnej procedurze planistycznej i po podjęciu stosownych uchwał przez Radę Gminy Jabłonna. W tym przypadku w/w plan miejscowy obowiązuje bez zmian od roku 2011 i obecnie nie przystąpiono do jego zmiany – potwierdza Paweł Seweryniak, kierownik Referatu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Urzędu Gminy Jabłonna.

Według naszego informatora, wójt mógł nie zdecydować się na zmianę planu, ponieważ nie wyrobiłby z całą procedurą przed wyborami. Prawdopodobnie dlatego w pośpiechu pozyskano działkę od PAN, aby zdążyć jeszcze przed jesienią. Tylko czy gm. Jabłonna stać na wydanie ok. 2,5 mln zł, bo wójt zamierza wykorzystać ten zakup w swojej kampanii wyborczej?

Jabłonna Dla Mieszkańców

3 thoughts on “Kosztowna działka na Przylesiu

 • 18 września 2018 at 15:45
  Permalink

  Jabłonna nie zagłosuje za tym panem.

  Reply
 • 18 września 2018 at 18:30
  Permalink

  A kiedy ta szkoła już będzie gotowa?

  Reply
 • 18 września 2018 at 19:10
  Permalink

  Co za bzdury, działka o której piszecie jest sporna. Prawo roszczą sobie Lasy Państwowe. Nic na tej działce nie powstanie poza odtworzeniem lasu. Jakiś ignorant pisze te prowokacje

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *