Którzy radni nie chodzą na posiedzenia?

Co miesiąc w naszej gminie odbywają się sesje Rady Gminy i posiedzenia merytorycznych komisji. Sprawdziliśmy frekwencję radnych, którzy powinni uczestniczyć w sierpniowych posiedzeniach. Z obecnością było różnie. Rekordzistą jest radny Paweł Krajewski, który nie pojawił się na żadnej komisji, ale i tak otrzymał pełną dietę.

W poprzednim miesiącu zakończyła się przerwa wakacyjna i radni powrócili do obradowania. W ostatnich dniach sierpnia odbyło się pięć posiedzeń komisji oraz sesja. Postanowiliśmy sprawdzić, którzy radni przykładają się do swoich obowiązków, a którzy nie uczestniczą w posiedzeniach.

Jak okazało się, na sesji nie pojawił się tylko jeden radny – Marek Zieliński. Zgodnie z uchwałą w sprawie ustalenia wysokości oraz zasad naliczania diet przysługujących radnym, potrącono mu 20% miesięcznego ryczałtu.

Jaka frekwencja była podczas komisji? Adam Krzyżanowski nie pojawił się na posiedzeniu Komisji Rozwoju, Mariusz Grzybek Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Artur Szymkowski Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, a Wojciech Nowosiński i Arkadiusz Syguła Komisji Rewizyjnej. Rekordzistą był jednak Paweł Krajewski, który nie przyszedł na Komisję Spraw Społecznych oraz Komisję Oświaty, Kultury i Sportu.

W przypadku nieobecności na posiedzeniach komisji, żaden z radnych nie miał potrąconej diety. Powód? W uchwale z 2011 roku nie ma zapisu, który obligowałby radnych do chodzenia na komisje. Istnieje jedynie zapis, że radny pracujący w komisjach otrzymuje 13% diety więcej aniżeli ten, który nie zasiada w żadnej. Oznacza to, że radny może figurować w składzie komisji, ale mimo braku obecności, nie odczuje tego finansowo. W poprzednim miesiącu z takiego zapisu skorzystali P. Krajewski i M. Grzybek, którzy nie pojawili się na żadnym posiedzeniu, gdzie figurują jako członkowie komisji.

- W przepisach ustawy o samorządzie gminnym brak jest przepisów umożliwiających wprowadzenie przez Radę Gminy wobec radnych żądania usprawiedliwienia swojej nieobecności podczas sesji i komisji. Zgodnie z art. 24 ustawy o samorządzie gminnym radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji, co do których został wybrany lub desygnowany, ale z przepisu tego nie wynika konieczność usprawiedliwiania przez radnego nieobecności na sesji rady, czy posiedzeń komisji – informuje wójt Jarosław Chodorski.

Jabłonna Dla Mieszkańców

18 thoughts on “Którzy radni nie chodzą na posiedzenia?

 • 24 września 2016 at 20:18
  Permalink

  Panie Krajewski – odpoczywa pan po bałaganie zrobionym w szkole?

  Reply
 • 24 września 2016 at 22:31
  Permalink

  Zasłużony odpoczynek po bałaganie szkolnym .NALEŻY się jak krowie owies.

  Reply
 • 25 września 2016 at 10:12
  Permalink

  A moze Krasnal szykuje sie do wyborow samorzadowych. Juz nie cale dwa lata jak Garbaczenko wspierany przez lokalnych POsiadaczy zasiadzie na tronie wojtowym. ??

  Reply
 • 25 września 2016 at 16:43
  Permalink

  Nie, to Lesnik… Malpuje… takie czasy… Ludzie nie maja wlasnego stylu. Ciagle sie pod kogos podszywaja.

  Reply
 • 26 września 2016 at 09:23
  Permalink

  Uczestnictwo mieszkańców byłoby pożądane na tej komisji. Ale jak tu zdążyć na takie obrady skoro państwo radni zwołujecie komisje w środku dnia, czy to jest celowo by mieszkańcy nie uczestniczyli ? Już w wielu samorządach takie komisje odbywają się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

  Reply
 • 26 września 2016 at 10:09
  Permalink

  Bo jabłonowscy Radni i Wójt, w większości, ale nie wszyscy, to taki “bezrobotny sort”, dlatego maja dużo czasu w ciągu dnia. Oni żyją z Gminy Jabłonna, a nie dla Gminy Jabłonna.

  Reply
 • 26 września 2016 at 12:22
  Permalink

  Jak się żyje z Gminy to mogą komisje robić w przerwie na lunch 🙂

  Reply
 • 26 września 2016 at 14:41
  Permalink

  Dobrze, ktoś zauważył, że mieszkańcy nie mogą być na tych komisjach, bo jakieś chore godziny.
  W wakacje też ludzie pracują. Pani Tereska zawsze może się z kuchni na 2 godzinki urwać, a Pan Arkadiusz to chyba dyspozycyjny cały dzień, jak jadę do pracy samochód pod urzędem stoi, jak wracam też.
  Apeluję o komisje po godzinie 17,00

  Reply
 • 26 września 2016 at 16:56
  Permalink

  Szkoda, że zamiast Krajewskiego radną nie jest jego żona. Ma większe “jaja” niż Krajewski.

  Reply
 • 26 września 2016 at 17:26
  Permalink

  Już jaj dosyć w tej gminie nam trzeba kogoś z Mózgiem i doświadczeniem.

  Reply
 • 27 września 2016 at 08:07
  Permalink

  Czy Krajewski wystartuje ma Wójta w nadchodzących wyborach? Wszędzie go pełno tu i na powiatowej wszędzie foty ?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *