Likwidują pracownię urbanistyczno-architektoniczną

Rada Gminy na wniosek wójta przegłosowała likwidację pracowni urbanistyczno-architektonicznej. Według gminy jej dotychczasowa formuła nie sprawdziła się.

W październiku radni przegłosowali uchwałę dotyczącą likwidacji pracowni urbanistyczno-architektonicznej, która działała przy Urzędzie Gminy przez około 10 lat.

- Małe gminy nie mają pracowni urbanistycznej, bo to jest dość kosztowne przedsięwzięcie, a jednak realizują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego - tłumaczyła Joanna Gwadera, sekretarz gminy.

Decyzja związana z likwidacją była spowodowana tym, że przez 10 lat pracownia nie pokryła gminy w całości planami. Głównym argumentem były jednak spore koszty funkcjonowania pracowni i wysokie koszty związane z odszkodowaniami - ok. 4 mln zł.

Radny Mariusz Grzybek dopytywał wójta, jakie działania naprawcze podjął, żeby poprawić jakość pracy pracowni, która według urzędu jest zła. Początkowo Jarosław Chodorski unikał odpowiedzi na postawione pytanie, ale w końcu przyznał się, że nie wprowadzono żadnych elementów naprawczych. Stwierdził też, że gmina czeka na decyzję radnych, co do przyszłości pracowni.

- Pan jest kierownikiem jednostki i to są pana pracownicy, a nie rady. Nie chciał pan wypowiedzieć się, co zrobił, żeby udoskonalić pracę tej pracowni. Uważam, że chce pan naszymi rękoma załatwić temat - mówił Włodzimierz Kowalik, wiceprzewodniczący Rady Gminy.

Z kolei radny Grzybek zauważył, że właściwość wykonywania zadań jest zależna od tego, jakie zadania pracownia otrzymuje od zarządcy i w jaki sposób później jest z nich rozliczana. Rację wójtowi przyznał radny Zenon Chojnacki, który stwierdził, że likwidacja pracowni jest ekonomicznie uzasadniona.

"Za" likwidacją zagłosowało 10 radnych, 3 wstrzymało się od głosu i 1 był przeciwko. Co dalej? Prawdopodobnie z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego zostanie wydzielony odrębny referat, który będzie zajmował się zadaniami związanymi z planowaniem przestrzennym.

Jabłonna Dla Mieszkańców

13 thoughts on “Likwidują pracownię urbanistyczno-architektoniczną

 • 19 listopada 2016 at 19:32
  Permalink

  widocznie kolejna władza narobiła szfindli i zaciera ślady

  Reply
 • 19 listopada 2016 at 19:34
  Permalink

  radny Grzybek, chłe chłe chłe ten to ma łeb do wszystkiego cha cha chi i chu……

  Reply
 • 19 listopada 2016 at 20:13
  Permalink

  Gminny marceting powinni zlikwidować i w zamian dzieciaki z podstawówki szafki na książki by miały. Dzwigaja po 8/10 kg plecaki. A tak to pasą za gminne pieniądze kolezenstwo fundacyjne.

  Reply
 • 20 listopada 2016 at 21:19
  Permalink

  to nie pracownia jako jednostka działa bardzo słabo ale pracownicy tam zatrudnieni. Warto przypomnieć że pani kierowniczka pracuje od czasu wójta Kubalskiego i kazde jej działanie powoduje straty i to ona powinna zapłacic z swoje błedy lub zamierzone opieszałe działanie. Warto też zauwazyc że współpraca z wrocławsską grupą urbanistów zaowocowała powstaniem wielu MPZP knotów popartych bardzo wieloma uwagami do wyłozonych projektów. Niestety wszelkie działania wykonywane na zlecenie uprzywilejowanej grupy pośredników zaowocowały knotami których wynikiem są powstałe odszkodowania ta pani powinna być zwolniona i to natychmiast natomiast sama pracownia w przypadku gminy Jabłonna powinna pozostać aby przyspieszyć porzadkowanie spraw. Ostawic też nalezy słynnego geodete który swoimi podziałami narobił bajzlu niesamowitego np ul w Rajszewie. tak więc potrzebna jest R E W I T A L I Z A C J A działań urbanistycznych j

  Reply
  • 20 listopada 2016 at 21:38
   Permalink

   No właśnie przypadek z góry idzie. Gimnazja “złe” to trzeba zlikwidować, śmigłowce “nie takie” trzeba kontrakt anulować. W przypadku gminy i wójta pracownia dział nie tak jak potrzeba, to trzeba ją zlikwidować? To jakaś abstrakcja. Może trzeba potrafić zarządzać? Tu dział się przez likwidację.
   A MOŻE WÓJTA TRZEBA ODWOŁAĆ, BO PRACOWNIA DZIAŁA NIE TAK JAK POTRZEBA? Może trzeba działać analogicznie?

   Reply
  • 21 listopada 2016 at 08:11
   Permalink

   Cokolwiek spóźnione te wnioski, miły panie. Trzeba było przyjść na sesję gdy debatowano nad tym co należy z nieszczęsną pracownią uczynić. Teraz już “po ptokach”. 🙂
   Dla mnie sprawa jest jasna: w obliczu faktów, naczelstwo ug straciło zaufanie do osób tworzących “pracownię”. Czeka nas “nowe rozdanie” w tym przedmiocie.
   Toteż z uwagi na przyrodzoną podejrzliwość pozwolę sobie pochylić się nad pytaniem: czy komisja konkursowa wybierze najkorzystniejszą – z punktu widzenia gminy – ofertę, czy może będzie to wybór “ze wskazaniem”?
   Panie wójcie, przestrzegam: oj, zaprawdę nie po to na pana głosowaliśmy, aby – jak wróżą niektórzy mieszkańcy – “jedna sitwa zastąpiła drugą”.

   Ps. czytaliście artykuł na “To i Owo”?
   http://toiowo.eu/jablonna-pracownia-do-likwidacji/
   czy ten człowiek wstydu nie ma?
   😀

   Reply
   • 21 listopada 2016 at 11:50
    Permalink

    A pisze pan “czy ten człowiek wstydu nie ma?” o radnym Chojnackim?

    Reply
    • 21 listopada 2016 at 15:50
     Permalink

     O autorze niedbale skleconego artykułu – w końcu za coś pieniądze bierze, co nie?

     Reply
     • 21 listopada 2016 at 19:27
      Permalink

      Tak czy inaczej pracownia jak każda inna firma, czy zrobi lepiej, pewności nie ma. To dlaczego likwiduje się pracownię, a nie wymienia ludzi? Ano dlatego, że pan wójt na tym nie zna się i chce odroczyć problem do przetargu może będzie lepiej a może gorzej. 🙂 Ludzie jak się na czymś nie znają to przeważnie likwidują, bo to ich przerasta. Pewnie tak było i w tym przypadku. Nie ma uzasadnienia do całkowitej likwidacji pracowni, która jest pod ręką i może bezpośrednio służyć gminie. Teraz przyjdzie firma z Świnoujścia i mailowo będzie tworzyła plany zagospodarowania? Panie Wójcie jestem zawiedziony. Tak się nie robi, jeśli chodziło się nawet na podstawowy kurs z zarządzania.

 • 21 listopada 2016 at 18:22
  Permalink

  a bieze i dzieki temu dociera informacja o tym i owym 😉 a szczekaczce gminnej żucchwwa opadła cha cha i chu…..

  Reply
 • 21 listopada 2016 at 22:52
  Permalink

  No ale generalnie pracownia swoje zrobiła dla radnych kilku kadencji. Można postawić tezę, że to był jeden z ważkich powodów żeby zostać radnym i być bliżej pracowni.

  Reply
 • 24 listopada 2016 at 12:56
  Permalink

  a jednak jest nowy znak pani naczelniczka na chorobie……….

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *