OSP Chotomów odznaczona Złotym Znakiem na Zamku Królewskim

OSP Chotomów została odznaczona Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Uroczystości odbyły się na Zamku Królewskim w Warszawie. W Polsce funkcjonuje ponad 16.000 jednostek OSP.

W piątek, 4 maja na Zamku Królewskim odbyły się obchody Dnia Strażaka. Ich organizatorem był Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej. Wśród gości znalazł się m.in. Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych.

Podczas uroczystości Zarząd Główny OSP uhonorował jednostki OSP z całej Polski, m.in. strażaków z Chotomowa. Złoty Znak został nadany chotomowskiej jednostce uchwałą prezydium Zarządu Głównego z 17 kwietnia.

Złoty Znak Związku OSP RP ustanowiony został w 1922 roku przez Radę Naczelną Głównego Związku Straży Pożarnych, a od 1933 roku był przejęty przez Związek Straży Pożarnej RP. Nadawany był do września 1939 roku, następnie wznowiony w okresie PRL w 1959 roku jako najwyższe odznaczenie ZOSP. Od 1993 roku stanowi również najwyższe odznaczenie Związku OSP RP. Złoty Znak Związku OSP RP nadawany jest za długoletnią aktywną działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej lub w Związku OSP RP. Odznaką tą może być uhonorowana osoba lub instytucja, która w sposób znaczący zasłużyła się dla działalności Związku OSP RP, jak również Ochotnicza Straż Pożarna o co najmniej 100-letniej działalności.

W Polsce jest ponad 16.000 Ochotniczych Straży Pożarnych, z czego ponad 4.300 jednostek działa w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W szeregach OSP znajduje się 225.000 strażaków mogących brać bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. Łącznie OSP zrzesza prawie 700.000 osób, w tym ponad 82.000 dzieci i młodzieży.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. OSP Chotomów

2 thoughts on “OSP Chotomów odznaczona Złotym Znakiem na Zamku Królewskim

  • 8 maja 2018 at 18:19
    Permalink

    Jak mamy tyle recenzentów językowych to może niech stworzą gazetę Jabłonna nie dla frysjera, czy innego fra.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *