PINB sprawdzi przedszkole w Chotomowie

Radny Krzyżanowski wystąpił do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o natychmiastowe powołanie komisji, której celem będzie ocena stanu technicznego budynku Przedszkola Gminnego w Chotomowie. Wójt Chodorski przez kilka miesięcy nie ujawniał wyników ekspertyzy, która wskazuje, że przedszkole nie nadaje się do dalszego użytkowania.

Mimo że od 29 maja Urząd Gminy posiada ekspertyzę techniczną stanu technicznego Przedszkola Gminnego w Chotomowie, Jarosław Chodorski poinformował o jej wynikach dopiero pod koniec października. Według ekspertyzy zleconej przez urząd - na wniosek dyrektora przedszkola - budynek powinien zostać niezwłocznie wyłączony z użytkowania, ponieważ jego stan techniczny jest alarmujący.

- W związku z bulwersującymi informacjami o ukrywaniu raportu dotyczącego stanu technicznego budynku Przedszkola Gminnego w Chotomowie, wystosowałem pismo do PINB, a więc właściwej instytucji zajmującej się weryfikacją stanu technicznego budynków użyteczności publicznej - mówi radny Adam Krzyżanowski.

W piśmie z 26 października radny wniósł o natychmiastowe powołanie komisji, której celem będzie ocena stanu technicznego budynku pod względem zachowania bezpieczeństwa w czasie jego użytkowania.

- Z ekspertyzy jasno wynika, że zreferowane pomiary odkształceń drewnianych elementów konstrukcyjnych (wielkość odkształceń 60-80 mm) jak i ocena  opisowa, nakazują bezzwłoczne podjęcie decyzji w zakresie dalszego użytkowania w/w obiektu. Należy nadmienić, iż wbudowane elementy drewniane ok. 20 lat temu, przez kilka lat były magazynowane na placu budowy bez zabezpieczenia przed działaniem warunków atmosferycznych a zwłaszcza opadów deszczu i śniegu. W czasie dyskusji (na sesji Rady Gminy - red.) podnieśliśmy, że mimo wielokrotnych interpelacji radnych i zapytań mieszkańców w latach ubiegłych o stan obiektu - byliśmy zapewniani o jego względnie dobrym stanie technicznym, który umożliwia bezpieczne jego użytkowanie. Po zapoznaniu się z ujawnioną przez wójta ekspertyzą techniczną budynku przedszkola oraz podjętymi działaniami przez wójta i pracowników, wyraziliśmy głębokie  zaniepokojenie i swoją
dezaprobatę oczekując na przedłożenie jasnego i czytelnego programu działań naprawczych - napisał we wniosku do PINB radny Krzyżanowski.

W trakcie ostatniej sesji Rady Gminy Agnieszka Marciniak, przewodnicząca Rady Rodziców przy Przedszkolu Gminnym w Chotomowie stwierdziła, że rodzice są przerażeni, iż ekspertyza nakazuje zamknięcie budynku. Warto dodać, że w chotomowskim przedszkolu uczy się 173 dzieci.

- Z ekspertyzy wynika, że to, że budynek jest w katastrofalnym stanie, nie wydarzyło się wczoraj. Kto robił przeglądy? Kto je podpisywał? Czemu przez tyle lat nic z tym nie zrobiono? - pytała A. Marciniak.

Już wcześniej Witold Modzelewski, przewodniczący Rady Gminy zauważył, że zgodnie z przepisami powinna być prowadzona książka obiektu budowlanego, tj. przedszkola i tym samym co roku powinien być wykonywany jego przegląd, co byłoby odnotowane wpisami we wspomnianej książce. Przewodniczący zastanawiał się, czy skoro rok, dwa czy trzy lata temu nikt nie informował, że budynek jest w tak katastrofalnym stanie, to czy jego obecny stan jest tak zły jak opisano w ekspertyzie zleconej przez urząd. To - na wniosek radnego Krzyżanowskiego - sprawdzi PINB.

Radni podjęli decyzję o przeznaczeniu środków finansowych na natychmiastowy remont przedszkola przy ul. Żeligowskiego. Zostały one przesunięte z zadania dotyczącego opracowania projektu przedszkola kontenerowego, które wójt chciałby postawić w najbliższych latach przy ul. Piusa w Chotomowie.

- Poprzez wykonanie naprawy możemy zabezpieczyć się przed wydaniem od 3,5 do 4,5 mln zł na budowę przedszkola kontenerowego, które funkcjonowałoby przez 2 albo 3 lata - zauważył radny Krzyżanowski.

- Mamy już jedno tekturowe przedszkole. Budowanie kolejnego przedszkola tekturowego za kilka milionów złotych jest totalnym nieporozumieniem i nonszalancją finansową - przyznał radny Mariusz Grzybek.

Rezygnacja z budowy przedszkola kontenerowego nie oznacza, że w Chotomowie nie powstanie nowe przedszkole. Radni zaproponowali, aby w przeciągu 2-3 lat wybudować przedszkole na terenie przy CEKS. Do tego czasu natychmiastowy remont budynku przy ul. Żeligowskiego umożliwiłby dzieciom i pracownikom bezpieczne korzystanie ze wspomnianego obiektu.

Jabłonna Dla Mieszkańców

26 thoughts on “PINB sprawdzi przedszkole w Chotomowie

 • 5 listopada 2017 at 21:19
  Permalink

  Grzybuś, mieszkający 400 metrów od rzeczonego przedszkola, wie o jego stanie od lat kilkunastu. Cóż więcej można dodać? Może tylko to, że Adam Krzyżanowski tak bardzo chce się wykazać stanowczością, że nie rozważył nawet, co gmina zrobi z blisko setką dzieci na Żeligowskiego i kilkunastoma pracownikami. Pośpiech jest wskazany tylko przy łapniu pcheł, czarno widzę takiego kandydata, co sięga po ostateczne narzędzie, bez rozważenia alternatywy.

  Reply
  • 5 listopada 2017 at 22:21
   Permalink

   ostateczne rozwazenie będzie należało do prokuratora……….a ty chciałbyś czekać aż sie zawali tak i co wtedy ? dzielnie będziesz ratował w błyskach fleszy 😉

   Reply
   • 5 listopada 2017 at 22:35
    Permalink

    wiadać, że byciu sąsiadem twoja “wiedza” się kończy – może obejrzyj, co na sesji przegłosowała rada? 🙂

    Reply
    • 5 listopada 2017 at 23:54
     Permalink

     a “cóż” tp za rewelacja łaskawy sasiedzie zdradzisz choc rabek tajemnicy bom ciekaw cholernie /

     Reply
     • 7 listopada 2017 at 20:09
      Permalink

      jak ustalimy stawkę za te twoje douczki, to wtedy mogę zastąpić ci google 🙂

     • 7 listopada 2017 at 22:07
      Permalink

      jak taka stawka jak za odśniezanie to troche drogo 😉

     • 9 listopada 2017 at 16:17
      Permalink

      a jednak z nas dwóch tylko jeden dał radę i nie byłeś to ty a jeśli pamiętasz o co szla stawka – wygraliśmy (i ja- też) 🙂

 • 6 listopada 2017 at 10:59
  Permalink

  Naprawdę, życzę wszystkim zainteresowanym aby PINB zamknął to przedszkole . I moim zdaniem nie zamknie z powodu stanu technicznego ale decyzja o zamknięciu będzie dupochronem Powiatowego Inspektora, bo mądrale postanowili mieć większą rację.

  Reply
 • 6 listopada 2017 at 14:13
  Permalink

  Panie Adamie,

  Odstawiłem chwilowo prochy, alkohol i inne używki i jeszcze raz do Pana apeluję. Niech Pan zostanie przy roli Radnego, bo na Wójta to Pan się nie nadaje.

  Reply
  • 6 listopada 2017 at 16:32
   Permalink

   a moze pan Wojtek powie dlaczego, odstawił pan prochy i te inne rozweselacze ?

   Reply
   • 6 listopada 2017 at 19:09
    Permalink

    😀
    Ja tam jestem abstynentem, wystarczająco rozwesela mnie lektura postów – w tym pisanych przez mojego sobowtóra – na forum 🙂

    Ps. Ciekawe że nie przyszło mi dotąd do głowy aby pod nickiem Aldo (no, na przykład) publikować drwiny z WiadoMoKogo 😉

    Reply
    • 7 listopada 2017 at 12:00
     Permalink

     A nie pomyślał Pan, że może LUDZIE PANA NIE LUBIĄ i niejeden/na ma ochotę Panu dowalić tudzież utrzeć nosa i nie koniecznie musi to być wspomniana pani Aldo.
     A może to ja?

     Reply
     • 7 listopada 2017 at 18:08
      Permalink

      @pipek: mógłbym napisać komentarz na pół strony maszynopisu, ale, zważywszy że domyślam się z kim mam do czynienia, zapytam wprost:
      CZYJ ŻYWOT I CZYJE CZYNY, CZYJĄ KARIERĘ TUDZIEŻ DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE MAM WYCHWALAĆ ABY MNIE PAN POLUBIŁ?
      🙂

     • 9 listopada 2017 at 17:03
      Permalink

      Po prostu nie kłamać, wymyślać, konfabulować, bezpodstawnie oceniać faktów, ludzi, kompetencji, wyglądu, itp., ale to nierealne, bo wirtualny WKręcisz bez tego nie istnieje, więc właściwie, to po co ja to piszę.

     • 9 listopada 2017 at 17:51
      Permalink

      Dobre pytanie: po co właściwie imputuje mi pan takie banialuki?

    • 7 listopada 2017 at 15:21
     Permalink

     Podszywanie się pod czyjś nick wydaje się uprawiającym ten proceder takie sprytne, cwane. A jest tak łatwe jak zagranie “wlazł kotek na płotek.” A właściwie jeszcze łatwiejsze. Tutaj ukłon w stronę administratora, bo można by było ukrócić ten, dla mnie niecny i prymitywny proceder.
     Wszelkie fora są pełne dowalania, ucierania nosa i nie trzeba uciekać się do podszywek.

     Reply
 • 21 listopada 2017 at 10:27
  Permalink

  Widzę tu tylko chamskie i złośliwe inwektywy. Może zamiast wzajemnie się obrzucać błotem należałoby konstruktywnie rozmawiać i wypracować rozwiązanie co zrobić z naszymi dziećmi.
  Oczywiście że ukrył prawdę i zachował się jak szczeniak licząc nie wiadomo na co.
  Najpierw nasze dzieci i lokalizacja a później konsekwencje dla Pana Wójta i jego świty.

  Reply
 • 21 listopada 2017 at 11:06
  Permalink

  Wydawanie jakichkolwiek pieniędzy na kontenery to wyrzucanie kasy w błoto. Kto proponuje rozwiązanie na chwile – na trzy lata za 5 milionów jest bez mózgu. Kto twierdzi inaczej nich sam wyda z własnej kasy !!!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *