Półroczne opóźnienia inwestycji wodno-kanalizacyjnych

Gmina Jabłonna ma problem z realizacją kolejnych inwestycji. Wicewójt Marcin Michalski poinformował, że opóźnienia związane z projektem wodno-kanalizacyjnym - wykonywanym w Chotomowie - wynoszą już pół roku. Czy gmina obroni pozyskane środki zewnętrzne?

W poprzednim roku Urząd Gminy rozpoczął budowę sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie Chotomowa i Dąbrowy Chotomowskiej. Inwestycja realizowana jest w oparciu o środki zewnętrzne. Początkowa wartość całego projektu miała wynieść ok. 100 mln zł, po czym ostatecznie została zmniejszona do poziomu ok. 68 mln zł. Wiele kontrowersji pojawiło się w związku z wykreśleniem z projektu przez Urząd Gminy szeregu ulic w Chotomowie. Jak okazuje się, mimo mniejszego projektu, gmina ma problemy z jego realizacją.

- Jak wygląda realizacja projektu wodno-kanalizacyjnego? Czy mamy kolejne opóźnienia? Czy jest konieczność aktualizacji harmonogramu? Czy dostaliśmy już jakąś refundację poniesionych kosztów? – pytał podczas styczniowej sesji radny Adam Krzyżanowski.

- Do tej pory nie było zaliczkowania i właśnie to wynikało z aktualizacji harmonogramu. W miarę potrzeb będziemy go aktualizować. Pierwsze zaliczkowanie przewidziane jest na 2018 rok – odpowiedział wicewójt Marcin Michalski.

M. Michalski - z upoważnienia wójta Jarosława Chodorskiego - poinformował również, że gmina obecnie ma półroczne opóźnienie w realizacji projektu wod-kan.

Przypomnijmy, że za kilka lat gmina będzie musiała wykazać efekt ekologiczny, czyli podłączyć do sieci kanalizacyjnej 120 mieszkańców na kilometr. Jeżeli tego nie zrobi, urząd będzie musiał zwrócić ponad 35 mln zł. Dla budżetu gm. Jabłonna byłaby to katastrofa, ponieważ zablokowałaby wykonywanie innych inwestycji na wiele lat.

Jabłonna Dla Mieszkańców

21 thoughts on “Półroczne opóźnienia inwestycji wodno-kanalizacyjnych

 • 18 lutego 2018 at 20:10
  Permalink

  1.ograniczenie kwoty projektu wynika z możliwosci finansowych gminy
  2. inwestcje mozna rozliczac etapami
  3 rozliczenie zaliczki musi nastapić w ciagu 180 dni
  4 obecnie gmina realizuje inwestycje tylko z własnych srodków j z wlasnego dlugu przy zalozeniu ze cześc pokryja srodki zewnetrzne co w przypadku dalszej takiej polityki realizacji inwestycji doprowadzi do bankructwa finansowego

  Reply
 • 18 lutego 2018 at 20:17
  Permalink

  Czy gmina uzyskała zaliczkę i w jakiej wysokości, na realizację programu inwestycyjnego i do kiedy trzeba dokonać jej rozliczenia?

  Gmina Jabłonna planowała na bieżący rok wypłatę zaliczki w wysokości 2,4 mln zł. Środki miały być wykorzystane na budowę stacji uzdatniania wody w Chotomowie oraz na zadanie pn.: Budowa sieci kanalizacyjnej dla płn strony ul. Modlińskiej w m. Jabłonna (na odc. od ul. Chotomowskiej do Dębowej) wraz z ul. Dębową, Konwaliową i Wrzosową. Z ww. kwoty zaliczki w bieżącym roku planowano rozliczyć 777 tys. zł .

  Gmina zrezygnowała z wypłaty zaliczki z uwagi na opóźnienia w wyborze wykonawców ww. przedsięwzięć. Obecnie prowadzone są ustalenia mające na celu zatwierdzenie nowego harmonogramu przedsięwzięcia.

  Reply
 • 18 lutego 2018 at 21:13
  Permalink

  A gdzie Fryzjer i jego drużyna ma sie spieszyc? Przeciez jeszcze dwie kadencje przed nimi, a to razem 10 lat. W tym czasie tak nas “wygola”, ze cho… Cho… Cho.😄👍😀

  Reply
 • 18 lutego 2018 at 21:16
  Permalink

  Swoja droga, to zawsze jestem pod wrażeniem jakie “kity” można wyborcom wciskac. “Jestem menadzerem i zarzadzalem siecia lokali fryzjerskich”. Ubaw juz nie po pachy, a po uszy.😉

  Reply
  • 18 lutego 2018 at 21:50
   Permalink

   oj tam 😉 przejęzyczył sie chłopina, bo powinno być salonów frajerski do gry w trzy lusterka …..cho cho choooo

   Reply
  • 19 lutego 2018 at 05:39
   Permalink

   Errata: jest – “Jestem menadżerem i zarządzam siecią salonów fryzjerskich” – winno być – “Jestem bratem menadżera, który zarządza dwoma salonami fryzjerskimi plus jedną franczyzą, brakuje mi pieniążków i doświadczenia więc będę wójtem.”

   Reply
 • 19 lutego 2018 at 02:27
  Permalink

  cyt………..M. Michalski – z upoważnienia wójta Jarosława Chodorskiego – poinformował również, że gmina obecnie ma półroczne opóźnienie w realizacji projektu wod-kan…………….jak to gmina a kto podejmuje decyzje w imieniu gminy ? czyżby nie sam pan Michalski ? rzecz druga inwestycja rozpoczeta w połowie ubiegłego roku, obecnego roku mamy 1.5 miesiąca , czyli w sumie 7.5 miesiaca a opóznienia sięgają pół roku ? !!!!!!!!………… Pozdrawiam L.G.

  Reply
 • 19 lutego 2018 at 09:14
  Permalink

  To stary “chlyt marcetingowy”. Jak jest dobrze to mowimy my (Jarek&Marcin), a jak jest złe to Gmina. Z dugiej strony, to pokazuje stosunek McWicka do własnej pracy i mieszkancow tej Gminy.

  Reply
 • 19 lutego 2018 at 13:21
  Permalink

  Czy to prawda, że Modzelewski i Syguła chcą przejąć urząd i wystawiają swoją kandydatkę w porozumieniu ze Smogorzewskim?

  Reply
 • 19 lutego 2018 at 14:06
  Permalink

  Tak, tak – a nasz doktor ma zapewne za zadanie startować jako “niezależny” 😀
  Tymczasem świstak siedzi zawija… o, pardon!

  Reply
 • 19 lutego 2018 at 21:20
  Permalink

  To taka strategia DonKiciarza. Wystawiają niby skłóconego “Świstaka” i “Smogo-Babeczkę”. Chodzi o rozbijanie głosów konkurencji (czytaj: Grzybek lub Garbek) i podbieranie najlepszych kandydatów na Radnych, a docelowe założenie jest takie, że i tak jedno dostanie się do drugiej tury i pokona Fryzjera.

  Reply
  • 20 lutego 2018 at 07:32
   Permalink

   @Gerwaz – cytując klasyka: “to jest bardzo dobra koncepcja”. Wystarczy jednego z kandydatów przepisać szarfą z napisem “niezależny” i wybory niemal wygrane. Analogia do “Misia” nasuwa się sama. 🙂
   https://youtu.be/KK99X3rxvII

   Reply
 • 20 lutego 2018 at 07:13
  Permalink

  panie owsik z rodu MORDE DRE herbu pusta mózgownica, niech bedzie pewien ze bliżej wyborów w miejscach reklamowych na terenie całej gminy rozwiesimy informacje ile skorzystala rodzinna firma transportowa na zleceniach i zwolnienach podatkowych…………..

  Reply
 • 20 lutego 2018 at 18:02
  Permalink

  Czy w tej gminie jest jakaś robota która nie ma opóźnień? Mój sąsiad mówi, że co mają się spieszyć jak i tak pensja wpływa regularnie i nagrody sami sobie przyznają, tylko za co? Jak żyć Panie wójcie?

  Reply
  • 21 lutego 2018 at 06:50
   Permalink

   ja tez duzo slyszalem nawet o radnych co pozytywnie wkorzystywali sytuacje ale cos mi sie wydaje ze składając doniesienie to sami pozytywnie sie wydymali 😉

   Reply
 • 21 lutego 2018 at 16:51
  Permalink

  O Trumpie: “Wszyscy, którzy poszli pracować dla niego w styczniu 2017 r., myśleli podobnie. Został prezydentem, więc to było trochę tak, jakby wielbłąd przeszedł przez ucho igielne. On musi coś w sobie mieć – myśleli – coś wyjątkowego, musi rozumieć potrzeby narodu w jakiś wyjątkowy sposób. Musi także mieć sprytny i dokładny plan na siebie. Te myśli towarzyszyły wszystkim jego współpracownikom”

  Polecam lekturę całości w wydaniu papierowym gazety, analogie nasuwają się same 😉

  http://m.newsweek.pl/swiat/ogien-i-furia-ksiazka-o-trumpie-z-newsweekiem,artykuly,423427,1.html

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *