Zabrali pieniądze z budowy hali sportowej

Przez pomyłkę kilku radnych zdjęto 900.000 złotych ze środków przeznaczonych na budowę hali sportowej przy CEKS w Chotomowie. Konsekwencje mogą być poważne, ponieważ została podpisana umowa z wykonawcą dokumentacji projektowej, a w budżecie gm. Jabłonna nie ma wystarczających pieniędzy na jej opłacenie.

Pod koniec grudnia Rada Gminy uchwaliła budżet gm. Jabłonna na 2018 rok. Niespodziewanie zmniejszono w nim środki przeznaczone na adaptację projektu kolejnego etapu budowy CEKS, rozpoczęcie budowy hali sportowej i przebudowę dachu. Zgodnie z projektem budżetu, na ten cel miał zostać przeznaczony 1.000.000 zł. Skończyło się jednak na tym, że w budżecie zarezerwowano jedynie 100.000 zł. Jak do tego doszło?

Pod obrady Komisji Budżetowej trafił wniosek, w którym zaproponowano zmniejszenie wydatków na wspomnianą inwestycję o 900.000 zł. Wtedy nie spotkał się on z aprobatą radnych i został przegłosowany negatywnie. Zgodnie z procedurami pod głosowanie ponownie trafił podczas sesji. Tu jednak za zmniejszeniem środków zagłosowała większość rady, w tym niektórzy radni z Chotomowa.

Jak okazało się, niektórzy radni z Chotomowa podczas głosowania zagapili się, co wykorzystali ich koledzy z Jabłonny, głosując za zmniejszeniem środków prawdopodobnie zgodnie ze swoimi wewnętrznymi ustaleniami. W ten sposób przenieśli 900.000 na zakup działki w Jabłonnie.

Sytuacja mogła odwrócić się, kiedy radna Bogumiła Majewska zgłosiła wniosek o reasumpcję głosowania, czyli ponowne poddanie pod głosowanie powziętego już wniosku z jednoczesnym unieważnieniem go w poprzednim brzmieniu. Wynik głosowania? 6 za, 6 przeciw i 2 głosy wstrzymujące się. Przeciwko reasumpcji zagłosowali jabłonowscy radni, natomiast od głosu wstrzymali Marek Zieliński, czyli radny z Jabłonny i Mariusz Grzybek, czyli radny z Chotomowa. W związku z brakiem większości "za", reasumpcja nie przeszła.

- Panie przewodniczący trochę niefortunnie się stało i było zamieszanie na sali, w związku z tym nie wszystko było czytelne dla radnych, a szczególnie dla siedzących z tyłu. Poprosiłbym o reasumpcję głosowania - stwierdził radny Grzybek.

- Nic nie słyszałam,  co pan przewodniczący czytał, nie mogłam tego zrozumieć i źle głosowałam. Przez to zgłosiłam reasumpcję głosowania - tłumaczyła radna Majewska.

Do ponownej reasumpcji już jednak nie doszło. W ocenie radcy prawnego byłoby to złamaniem prawa miejscowego.

- Już podczas posiedzenia Komisji Budżetowej byłem zdziwiony, że został postawiony wniosek dotyczący zdjęcia tych funduszy. Oczywiście byłem przeciwny temu wnioskowi. Tak samo podczas sesji zagłosowałem za postawieniem środków na budowę hali, ponieważ według mnie jest to jeden z priorytetów realizacji inwestycji samorządowych. Dlatego jestem zdziwiony wynikami głosowania odnośnie hali - komentuje radny Adam Krzyżanowski.

Jak okazuje się, decyzja części radnych może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Beata Stolarska, skarbnik gminy poinformowała, że w grudniu podpisano aneks na wykonanie dokumentacji projektowej, która ma być zrealizowana do marca tego roku. Ze względu na zmniejszenie środków przewidzianych na tę inwestycję, w tegorocznym budżecie nie ma odpowiednich środków na wypłatę wynagrodzenia w związku z podpisanym aneksem. To może wiązać się nawet  z rozwiązaniem umowy czy naliczaniem kar umownych przez wykonawcę.

- Zagłosowaliśmy jak zagłosowaliśmy. Rada, zależy od punktu widzenia, mogła popełnić błąd, ale musimy ponieść tego konsekwencje. Nie możemy głosować za czymś będąc świadomym tego, że łamiemy prawo miejscowe. Może wystąpić taka sytuacja, że zrobimy reasumpcję do reasumpcji, przegłosujemy na tak i będę musiał jechać do Regionalnej Izby Obrachunkowej, żeby wytłumaczyć się z naszego głosowania, a konsekwencje mogą być poważne, np. uchylenie uchwały budżetowej - stwierdził Witold Modzelewski, przewodniczący rady.

Dało się zauważyć, że część radnych nadal nie rozumiało istoty problemu. Wojciech Nowosiński jako rozwiązanie problemu zaproponował, że można np. rozłożyć płatności na 2 raty, natomiast Artur Szymkowski, iż można tę sprawę uregulować aneksem. Niestety niektórzy radni nie rozumieli, że kiedy umowa jest już podpisana, w budżecie muszą być zabezpieczone środki na jej opłacenie.

Jabłonna Dla Mieszkańców

27 thoughts on “Zabrali pieniądze z budowy hali sportowej

 • 4 stycznia 2018 at 20:09
  Permalink

  Jabłonoszczakom nie dziwię się ale żeby Grzybek głosował przeciwko hali sportowej w Chotomowie? Koniec świata.

  Reply
 • 4 stycznia 2018 at 20:56
  Permalink

  jak radne nie słuchją tego z czego mają chleb tylko podziwiaja fotki z imrezek rodzinnych to co tu sie dziwić ze gmina leży……….inna sprawa to refleks Beci cho cho choooooo

  Reply
 • 4 stycznia 2018 at 21:40
  Permalink

  Jak rozumiem chodzi o zabezpieczenie środków na kontynuację podpisanej uprzednio umowy, która miała pokrycie w poprzedniorocznym budżecie, zgodnie z WPI. Jeśli tak – to niepoważne ze strony każdego radnego niezależnie od miejsca zamieszkania. Jeśli nie – to trudno, nie ma, a nieudolne próby reasumpcji to znowu niepoważne podejście do poważnej instytucji jaką jest ponowne głosowanie. Kupcie sobie Red Bulla, albo dwa i uważajcie.

  Reply
 • 4 stycznia 2018 at 22:08
  Permalink

  Muchomor kolejny raz udowodnił…ze przyszedł na niego już czas. Siedzi tam tylko sam nie wie po co.

  Reply
 • 5 stycznia 2018 at 00:02
  Permalink

  a mnie zdziwiło że radny świstak też sie zdziwił………jednym artykułem wskazano pozostałych radnych ze sa do bani czy to o to chodziło ?

  Reply
 • 5 stycznia 2018 at 06:13
  Permalink

  Jak można głosować za/przeciw treści, której się nie zrozumiało?

  Reply
  • 5 stycznia 2018 at 10:26
   Permalink

   Ja troszkę zainteresowałem się filmikami z sesji i z obserwacji mimiki twarzy niektórych radnych podczas głosowań mam wrażenie że myślami są często bardzo daleko, jak uczeń 5 minut przed dzwonkiem ostatniej lekcji 🙂

   Reply
  • 5 stycznia 2018 at 15:42
   Permalink

   jeśli ktoś tłumaczy to na czym się słabo wyznaje to tak to wychodzi że wiekszośc nie rozumie ………

   Reply
 • 5 stycznia 2018 at 08:15
  Permalink

  Moim zdaniem Wójt powinien w trybie nagłym odstąpić od umowy z Wykonawcą, powołując się na nadzwyczajne okoliczności, których nie mógł wcześniej przewidzieć.
  A tak jedynie na marginesie- żenada !!!

  Reply
 • 5 stycznia 2018 at 08:48
  Permalink

  Za wykonanie budżetu odpowiada Wójt i Skarbnik, dlaczego na to pozwolili? Radni nie muszą się znać. To urzędnicy pilnują interesów Radnych i gminy. Masakra.

  Reply
  • 5 stycznia 2018 at 10:10
   Permalink

   Masz rację za wykonanie budżetu odpowiada Wójt – tyle tylko że budżet uchwala Rada a nie wójt

   Reply
   • 5 stycznia 2018 at 13:54
    Permalink

    zgadza się, że budżet uchwala Rada, ale… zgodnie z ustawą o finansach publicznych to zarząd sporządza projekty uchwał, i to zarząd pilnuje żeby wszystko było zgodnie z przepisami… Skarbnik nie powinien dopuścić do takiej sytuacji, tj. naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Myślę, że po prostu, ktoś po ludzku w projekt uchwały budżetowej wpisał za mało o jedno zero i zamiast 1000000 zł wpisał 100000 zł i mamy różnicę 900000 zł i kłopotu kupa…

    Reply
    • 5 stycznia 2018 at 16:51
     Permalink

     Mogło tak być jak piszesz- nawet bardzo prawdopodobne. Szkoda tylko, że nikt z radnych nie skomentował tej rzekomej pomyłki

     Reply
  • 5 stycznia 2018 at 10:21
   Permalink

   Rejtana miał odstawić czy zabrać protokół głosowania i uciec na Modlińską, a może podejść i podnieść rękę Grzybka? 🙂 Bądźmy poważni, to było głosowanie RADY, wójt ma guzik do tego.

   Reply
 • 5 stycznia 2018 at 12:16
  Permalink

  a mnie się wydaje ze becia ne panuje nad tym co robi i popełnia błedy coraz częściej ……….;)

  Reply
 • 5 stycznia 2018 at 12:24
  Permalink

  ostatnie podrygi tej gminnej zepsutej ostrygi….i pomyslec ze tak sie dzieje przez całą kadencje, a my za to płacimy drodzy rodacy 😉

  Reply
 • 5 stycznia 2018 at 18:28
  Permalink

  Cała rada to żenada. Mam nadzieje, ze za niecały rok będą nowi ludzie. Całemu zamieszaniu winny jest modzelewski, który ma problemy z wyraźnym czytaniem. Takiego przewodniczącego sobie radni wybrali to mają. Przesłanie do modelewskiego – kończ waść wstydu oszczędź!

  Reply
 • 5 stycznia 2018 at 19:42
  Permalink

  Którego grudnia podpisano aneks. Jeżeli przed sesją, na której był głosowany budżet to już było to niezgodne z prawem. Nie mając zabezpieczonych środków w budżecie nie należało podpisywać aneksu.

  Reply
  • 5 stycznia 2018 at 23:22
   Permalink

   a ja sie pytam jak mozna powierzyc budżet tak dużej gminy osobie która jak by nie znała tematu, ciągle coś “gubi” a to dotacje oświatowe, brak rozliczenia kosztów za ścieki i za wode, …tera ta “bomba” ……a tu czas leci oj leci

   Reply
    • 6 stycznia 2018 at 15:06
     Permalink

     oj chłopie kochany przykład bierz ze swojego osła 😉 biczowanie zostaw na Wielkanoc, a teraz czoło do góry i walcz o ideały bo znowu zostanie nam wybór miedzy dewiantami 😉

     Reply
 • 13 lutego 2018 at 12:46
  Permalink

  roztargnienie radnych wynika z lekceważenia roli urzędnika państwowego….pozabierać komórki…a nie ha ha hi hi …i pokazywanie treści z fb czy innych portali społecznościowych….To nie piknik ale praca za którą są sowicie wynagradzani….już niedługo wybory….fora ze dwora…

  Reply
  • 13 lutego 2018 at 13:17
   Permalink

   a na wyborach jak w tłusty czwartek beda roznosić poncuszki z serwtka podpisana zagłosuj na mnie a bede twoim poncuszkiem……

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *