Zielone światło dla świetlicy na Przylesiu

- Ze względu na to, że ten obiekt zostanie niedługo ukończony, nie będziemy mogli czekać na decyzję gminy dłużej niż do końca marca - mówi Szymon Rosiak, prezes SML-W w Legionowie. Ważą się losy powstania świetlicy na Osiedlu Przylesie w Jabłonnie. Radni proponują zakup albo wynajem pomieszczenia na 10 lat, natomiast wójt skłania się ku wynajmowi na rok albo dwa lata.

W ostatnich tygodniach mieszkańcy Os. Przylesie coraz głośniej dopominają się o powstanie świetlicy dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Zaproponowali, aby gmina albo wykupiła albo wynajęła na dłuższy okres czasu pomieszczenie znajdujące się w budynku przy ul. Akademijnej.

- Jest to atrakcyjny lokal i skłaniam się ku jego zakupowi. Można byłoby powołać tam filię GCKiS. Jeśli stowarzyszenie powołane przez mieszkańców chciałoby działać na tym terenie, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby włączyć wspomniane panie w funkcjonowanie tego punktu. Pozyskanie lokalu byłoby ukłonem w stronę mieszkańców, którzy są bardzo zaangażowani w organizację czasu wolnego dla dzieci. Patrzmy też przez pryzmat niewielkich inwestycji w tej części Jabłonny - mówił podczas niedawnego posiedzenia Adam Krzyżanowski, wiceprzewodniczący Komisji Rozwoju.

Prezes Rosiak przedstawił wyliczenia, co do kosztów, które gmina musiałaby ponieść w przypadku pozyskania lokalu. Przeniesienie własności ze spółdzielni na gminę, czyli mówiąc wprost zakup, to koszt blisko 340 tys. zł netto. W grę wchodzi także wynajem. W lutym 2017 roku gmina otrzymała propozycję ok. 3670 zł netto na okres 10 lat lub ok. 2510 zł netto na 15 lat. W czerwcu ub.r. kolejna propozycja ze strony SML-W wyniosła ok. 2025 zł netto na 10 lat, jednak za wykończenie lokalu odpowiedzialna byłaby gmina.

Podczas dyskusji poruszono również temat korzyści, które gmina czerpie z Os. Przylesie. Prezes Rosiak zauważył, że spółdzielnia zakupiła 16 hektarów gruntów, na których powstały bloki i w związku z tym gmina zyskała ponad 1000 podatników, po czym zaproponował, aby zrobić analizę jakie dochody do budżetu wnosi osiedle. Prezes SML-W dodał, że dzięki powstaniu osiedla, wzrosła wartość okolicznych działek. Jak również przypomniał, że gmina nie wyłożyła na ten cel nawet złotówki oraz - jeszcze za czasów poprzedniej wójt – nie była zainteresowana przejęciem boiska sportowego. Ponadto S. Rosiak docenił grupę mieszkańców, która działa społecznie i latem organizuje imprezy plenerowe dla mieszkańców osiedla.

- Pan prezes przedstawił kilka wariantów i najbardziej korzystny jest zakup – ocenił wójt Jarosław Chodorski.

Wójt nie zapowiedział jednak, czy podejmie działania zmierzające do zakupu lokalu. Poinformował jedynie prezesa, że gmina jest zainteresowana wynajmem lokalu na okres roku bądź 2 lat. Prezes Rosiak nie zgodził się na taką propozycję.

- Spółdzielnia też może powiesić baner "wynajmę" i nam wynająć na rok, 2 czy 3 lata – przekonywał wójt.

- Ale panie wójcie, czy ja wyglądam na idiotę? – odpowiedział prezes Rosiak.

- Panie prezesie, a czy ja wyglądam na idiotę? – denerwował się wójt.

Radny Arkadiusz Syguła stwierdził, że wynajem lokalu ma sens nie na krótki okres, tylko na 10 lat. Przyznał także, że należy pomyśleć nad powstaniem świetlicy, tym bardziej, że gmina ma ogromny zastrzyk gotówki pochodzący z podatków z tej części Jabłonny. Koniec końców Komisja Rozwoju oraz Komisja Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych poparły pomysł mieszkańców Os. Przylesie. Teraz w marcu Komisja Budżetowa wyrazi opinię, czy lepiej iść w kierunku zakupu czy wynajęcia wspomnianego lokalu. Dalszy krok to zarezerwowanie środków w budżecie gm. Jabłonna i wykonanie uchwały Rady Gminy przez wójta.

Jabłonna Dla Mieszkańców

20 thoughts on “Zielone światło dla świetlicy na Przylesiu

 • 6 marca 2018 at 20:44
  Permalink

  Chetnie odpowiedzialbym obydwu Panom na pytanie, ktore sobie wzajemnie zadali cyt. “Czy ja wygladam na idiote?”, ale mogloby im sie zrobic przykro. 😉

  Reply
 • 6 marca 2018 at 21:53
  Permalink

  Dobrze robi wójt. Mamy więc na stole prostacki argument „presji czasu” – widomy znak nie tylko pośpiechu, ale też prymitywnej presji. Rosiak łże o „konieczności” i dobrym dowodem jest wieloletnie czekanie Anatu na klienta (którego do dziś nie ma). Czemu rodIna rosiaka nie chce tam, na spółkę ze smogorzewskim, kupić tej powierzchni pod bank? Że nie rokuje? Dlatego odrzucamy ten przedwyborczy wałek a z Legionowską Mafia Samorządową nie chcemy mieć nic do czynienia. Jak dla mnie taka wykonana powinna skończyć rozmowy z rosiakiem na zawsze. PS. A rosiak jak wygląda – każdy widzi, nie trzeba nic dodawać 🤣

  Reply
  • 7 marca 2018 at 06:46
   Permalink

   Zawiść, nienawiść do samorządu Legionowa, Jabłonny, służb porządkowych, nienawiść do otoczenia, “znawca” wszystkich tematów i jak słyszę o wałkach z tych ust, to cała Jabłonna się śmieje. A jak kto wygląda, to zalecam najpierw popatrzeć w lustro. A może by Pan publicznie się zweryfikował i wystartować na samorządowca? Wówczas Pan by decydował co kupić, sprzedać, z kim i w jaki sposób umowę podpisać, jeśli znalazł by Pan aplauz innych, w co wątpię. Grupa poparcia 3 osób społeczności pokaże Pana “wartość” i poparcie dla prezentowanej “ideologi”? No chyba, że boi się Pan publicznej weryfikacji? Tak wszyscy sądzimy. Stąd ta frustacja. Jeśli tak to wieloletnie Pana hejterstwo i trolling jest nieuzasadnione. Czyż nie warto żyć z ludzką twarzą? Niech Pan się zastanowi. A jeśli pisze Pan o wałkach i mafii to najlepszym sposobem jest podanie dowodów (jeśli Pan je ma) i skierowanie do prokuratury. W przeciwnym razie wychodzi Pan na absolutnie niepoważnego człowieka i pieniacza. Tak to wszyscy odbieramy.

   Reply
   • 7 marca 2018 at 08:58
    Permalink

    A coś na temat się znajdzie czy tylko takie propagandowe pierdy co to niby komu anonimowemu zdaje się na mój temat by „wszyscy”? 🤣 I jakie to niby ma znaczenie dla sprawy inwestycji za publiczne pieniadze? Nie zapniemy tej inwestycji, bo z daleka śmierdzi wałkiem a ból dupy rosiaka to jego problem, nie nasz 🤣

    Reply
 • 7 marca 2018 at 06:34
  Permalink

  JDM błagam. Te ceny najmu to w odniesieniu do metra/rok. A jak tak to ile metrów ma ten lokal? Bo piszecie tak mgliście ze wynika ze wójt woli wydać 340 000 za zakup niż ok 5000 pln za najem na 15 lat 🙂 celowy zabieg pod bubliczke czy przypadkowa nieprecyzyjność?

  Reply
  • 7 marca 2018 at 06:40
   Permalink

   Wynajem za miesiąc, około 63 metry.

   Reply
 • 7 marca 2018 at 07:59
  Permalink

  63 metry to żadna rewelacja na świetlicę. W blokach z wielkiej płyty to powierzchnia 3 pokojowego mieszkania, gdzie wszystkie pomieszczenia są nieco większymi klitkami. Ile osób bezpiecznie może pomieścić jednorazowo taka świetlica? To będzie lokal użyteczności publicznej.

  Reply
  • 7 marca 2018 at 09:04
   Permalink

   63 m2 to może być klubik do brydża dla emerytów raz w tygodniu a nie „świetlica” o ambicjach punktu przedszkolnego. Za rzeczony klubik do brydża płaci się 80 zł/h i to po wykonczeniu lokalu i z meblami a nie za gole szlichty. Zejdźcie na ziemie, porównajcie to z cenami wynajmu wykończonego mieszkania w tej okolicy i zadajcie sobie pytanie: kto tu kogo próbuje zrobić w ch… #Pogonićrosiaka

   Reply
 • 7 marca 2018 at 08:54
  Permalink

  Gdyby żuczek to wymyślił byłoby wspaniałe, a ponieważ był przeciwko, to szuka dziury w całym. Dla mieszkańców jest ok dla żuczka g.niany. Jaki wniosek, żuczkowi podziękować bo jest nieprzydatny.

  Reply
 • 7 marca 2018 at 09:24
  Permalink

  Warto zadać sobie pytanie dlaczego nagle radni „zawsze interesowni” tak napierają na tę transakcję w roku wyborczym. O tym, ze ta inwestycja jest wątpliwa pod każdym względem, pisali już przedmówcy.

  Reply
  • 7 marca 2018 at 22:33
   Permalink

   A dlaczego wójt napierał na transakcję kontenerową w roku wyborczym za prawie 5 mln zł? Co było nieekonomiczne?

   Reply
   • 8 marca 2018 at 11:58
    Permalink

    a dlaczego akurat teraz rodzice wzmogli działanie……bo to jest proste najblizsza taka okazja to za 4 lata tj naajblizsza kampania wyborcza 😉

    Reply
   • 8 marca 2018 at 13:26
    Permalink

    troszkę się koledze kalendarze pozajączkowały? Kontenery były tak samo poronionym pomysłem, pachnącym wałkiem na odległość. Teraz jedynie zmienił się wektor wałka oraz benficjenci pośpieszncyh a pokracznych decyzji inwestycyjnych. Pośpiechu tyle, że czekam na doniesienia, jak to Syguła nazwał rosiaka “dobroczyńczą”. Albo “mecenasem pustej świetlicy”, to byłoby bardziej w stylu #LMS 🙂

    Reply
 • 7 marca 2018 at 09:56
  Permalink

  A kim jest ten Rosiak, że interesuje się publiczną kasą gminy? Kto mu pozwolił tak mówić do Wójta? Te 16 hektarów to są jego inwestycje, na których zarobił nie zbudowawszy nawet jednego budynku użyteczności publicznej. Zestaw Rosiak+Syguła na publicznych pieniądzach nie może skończyć się dla nas dobrze.

  Reply
 • 7 marca 2018 at 14:42
  Permalink

  @Franek: czy nie ma pan przypadkiem – zupełnie jak Rysio Ochódzki – brata bliźniaka w Londynie?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *